گزارش لژیون سردار - همسفر مونا
جمعه 27 تیر 1399 ساعت 00:01 | نوشته شده به دست همسفر لیلا | ( نظرات )
این جلسه ،سومین جلسه ،از دور اول سری جلسات لژیون سردار ،گروه همسفران ستارخان ،به استادی خانم بتول و نگهبانی خانم نازی و دبیری خانم مونا ، با دستور جلسه( پس انداز )، روز سه شنبه مورخ 99/4/24 راس ساعت 15 ،آغاز به کار کرد .


خلاصه سخنان استاد
سلام دوستان بتول هستم یک همسفر.
 خوشحالم که امروز در خدمت شما هستم.باعث افتخار من است و خدا را هم شکر می‌کنم ،که روزی من قرار داد ،که در کنگره و لژیون سردار باشم . اینها همه لطف خداوند است، که شامل حال من شده است.
 اگر بخواهم در مورد پس انداز بگویم ،ما در وادی پنجم راجع به آن خوانده ایم و آقای مهندس، در مورد پس انداز مادی و معنوی توضیح داده اند. البته در لژیون سردار ،بیشتر منظور ما پس انداز مادی است . پس انداز معنوی هم که در سی دی کاملا توضیح داده شده است. شما هر چه را می کاری چندین برابر آن را برداشت می کنی .محبت و عشق، خوبی، بدی و هر چیز مثبت یا منفی را که ما می کاریم، چندین برابر آن را برداشت می کنیم. اگر به این اعتقاد و باور برسیم، می فهمیم هم در صورآشکار و هم در صور پنهان ،هر چیزی را در اعمال خود انجام می‌دهیم، آن را کاشته ایم و بعد از مدتی آن را برداشت می کنیم.
 حالا در مورد پس‌انداز مادی توضیح بدهم. شاید خیلی‌ها بگویند: در این شرایط و مشکلات و گرانی ها که ما بچه‌های مدرسه‌ای و دانشگاهی داریم، واقعا پس انداز کردن سخت است. درست است، از یک جهت وقتی نگاه می‌کنیم پس انداز کردن سخت است، ولی از جهت دیگر در این وضعیت که هر روز همه چیز گران تر می شود اگر بتوانیم از هر میزان درآمدی که داریم حداقل ۲۰ درصد آن را کنار بگذاریم خوب است . شاید بعضی بگویند: حالا ۲۰ درصد از کجا بیاید؟ نداریم، نمی‌توانیم . ما همین حقوقی را هم که داریم به زحمت می رسانیم.
بله، ولی اگر من ،در طول روز مخارج خود را که شامل خریدها ،پذیرایی ها و مهمانی ها است، را در نظر بگیرم و ببینم کدام یک لازم است، آنها را خرج کنم، اگر چیزی هم ماند و خیلی واجب نیست، آن را کنار بگذارم، می توانم در همین گرانی هم پس انداز کنم .
مثلا اگر مهمان دارم ،مجبور نیستم ۴یا۵ رقم غذا بگذارم . وقتی مهمان می آید ،از چهار یا پنج رقم میوه می‌توانم آن را دو رقم  بگذارم .هیچ اتفاقی نمی‌افتد .بقیه آن را کنار می گذارم.
 اگر بخواهم جایی بروم ، می توانم مسیر را پیاده بروم .چه لزومی دارد من بخواهم آژانس بگیرم؟ چه لزومی دارد که من بخواهم  اسنپ سوار شوم؟ هیچ اتفاقی نمی‌افتد، اگر من بخواهم یک ساعت در روز پیاده روی کنم .حالا بماند که بعضی وقتها هوا گرم است یا بعضی مریض هستند، نمی توانند ،با آن کاری ندارم. همان 2 تومانی که من هزینه می‌کنم، آن دو تومان هم به نظر من ۲ تومان است. من خودم سعی می‌کنم به این صورت پس انداز کنم.
 وقتی استاد معین پایین بودیم من سفر اولی بودم .وضعیت مالی مان زیر صفر بود. به سختی پول در می آوردیم .وقتی می خواستم بروم شعبه، ۴۰ یا ۵۰ دقیقه راه داشتم .آن زمان کرایه آن مسیر هزار تومان بود با اتوبوس بی آرتی. که رفت و برگشت می شد دو هزار تومان . آن را من پیاده میرفتم و پس انداز می کردم. وقتی مسافرم با موتور می‌رفت ،به او می‌گفتم :چرا با موتور می‌روی؟ چرا پیاده نمی روی ؟می گفت :چطور؟ گفتم پول بنزین ات را حساب کن. موتور را کنار بگذارد .پیاده برو و پیاده روی هم بکن .
همین برای او انگیزه شد .ما اینطوری شروع کردیم به پس انداز کردن پول. چند سال پیش تمام دارایی ما ۱۵ میلیون تومان بود. یعنی ورشکست شده بودیم .مغازه خواربارفروشی داشتیم .۵ سال پیش ۱۵ میلیون با اجاره مغازه که یک میلیون و خرده ای بود، خیلی کم میشد. با وجود دختر دانشجویی هم که داشتم ،خیلی سخت بود ،ولی با همین ذره ذره ها کرایه مان را کنار می‌گذاشتیم و پس انداز می کردیم .الان درآمدمان خوب است، ولی باز، بعضی وقت ها برای شام یا ناهار سیب زمینی آب پز میگذارم. چه اشکالی دارد ؟غذای سالم است. چرا همیشه باید برنج و خورشت یا مرغ باشد؟
 یا لباس هیچ فرقی نمی‌کند . من جایی رفتم ،دوبار یا سه  بار یا اصلا پنج بار، لباسی را پوشیدم، دوباره بپوشم. توی این گرانی چه اشکالی دارد؟ حتماً باید هر طور شده، یک مانتوی خوب و لباس خوب بخرم؟ هیچ اتفاقی نمی‌افتد، اگر من هم آن را که دارم ،۵ بار بپوشم .
اگر من به دیگران نخندم که دوباره همان مانتو را پوشیده .دوباره همان لباس را پوشیده که عروسی برادرش  پوشیده بود،  اگر من نخندم ،مطمئناً دیگران هم به من نمی خندد.
اصلا بخندند ،قضاوت کنند ،فکر کنند ،مهم نیست .
به نظر من، یک کنگره‌ای قدم اول را بر می دارد ،تا بتواند الگویی باشد برای اطرافیانش ،مثل خواهران و برادران .من می‌توانم، به عنوان یک کنگره ای، الگو باشم و به آنها توضیح دهم .اگر خودمان الگو باشیم، مطمئناً این کار مان روی اطرافیانمان، تاثیر خواهد گذاشت. همین انگیزه می‌شود ،که آرام آرام، با همه هزینه‌هایی که کنار می‌گذارند، بتوانند پس انداز کنند .این پس انداز روزی به دردم خواهد خورد. من در همین گرانی ها هم، از یک سری از کارهایم می‌زنم و پس انداز می کنم .
پارسا ،خیلی دوست داشتم ،عضو لژیون سردار بشوم. مسافرم گفت: من وضعم بهتر شده و نیازی نیست بخواهی ،شما پول جمع کنید.من ۵ تومن شما و خودم را می‌‌دهم. راستش را بخواهید ،به من برخورد .گفتم :شما چرا بدهید؟ دوست دارم خودم این پول را جمع کنم. دوست ندارم از شما بگیرم. آن موقع، دو سال پیش، برای خرجی ،هفته‌ای ۵۰۰ هزار تومان داشتم. خورد و خوراک و برنج را از مغازه می آورد ،ولی گوشت و مرغ و ماهی و بقیه مخارج را من باید تهیه می‌کردم.من در طول ماه ،دویست هزار تومن یا ۳۰۰ هزار تومان کنار می‌گذاشتم. از همین چیزهایی که گفتم پس انداز می کردم.از ۵ میلیون تومان لژیون سردار، ۴ میلیون تومان را خودم ،با همین پس انداز، پرداخت کردم. من با پول به این کمی توانستم، این میزان پس انداز کنم .
می شود پس انداز کرد. می‌شود پول را کنار گذاشت .هزینه‌ها را کم کرد. آنهایی که می‌گویند: نمی شود، نمی توانیم ،همه چیز گران است، من فکر می‌کنم ،شاید کمی اسراف می کنند .
خواهر من ،خانه اش اجاره‌ای است .چهارتا بچه دارد. یک وقت هایی ،داماد و دخترش ،می آیند وهمیشه مهمان دارد. با درآمد کم ،هیچ وقت، نگفته است من ندارم .من هم او را الگوی خودم کردم. از او یاد گرفته ام .
ممنون که به صحبت های من گوش کردید.

تایپ: همسفر مونا (دبیر لژیون سردار)
تهیه  تنظیم: همسفر لیلا
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش جلسات لژیون سردار،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سعیده پنجشنبه 2 مرداد 1399 22:41
استاد، به زیبایی صحبت کردید. سپاسگزارم.
به مسئولین سایت نیز خدا قوت عرض میکنم.
اکرم همسفر ، مسافر نیکوتین یکشنبه 29 تیر 1399 21:10
ممنون عالی بود
همسفر شراره لژیون یکم یکشنبه 29 تیر 1399 18:30
مرسی خانم بتول نازنینم
خانم مونا و خانم لیلا خسته نباشین
شهناز لژیون‌۵ ستارخان شنبه 28 تیر 1399 19:13
آفرین به شما موفق باشید.
جمعه 27 تیر 1399 02:46
بسیار عالی خانم بتول و سپاس از خانم مونا و لیلای عزیز
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات